Śmiało kroczyć tam, gdzie nie dotarło jeszcze żadne prawo!
Jakiś czas na blogu Prawo i Kosmos – Prawo Kosmiczne pojawił się post dotyczący form prawnych prowadzenia działalności gospodarczej w polskim sektorze kosmicznym. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością dominuje w tym zakresie. Umowa sp. z o.o. powinna określać m.in. przedmiot działalności spółki, który można określić w dwojaki sposób:
1) „własnymi słowami” albo
2) poprzez tzw. kody Polskiej Klasyfikacji Działalności (jest to konieczność w przypadku zawierania umowy sp. z .o.o. przy wykorzystaniu wzorca umowy – „zakładanie sp. z o.o. przez Internet”).
Celem Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) jest zapewnienie porównywalności i standaryzacji w zakresie określania prowadzonej (wykonywanej) przez określoną osobę (podmiot) działalności. Polską Klasyfikację Działalności stosuje się w statystyce, ewidencji, dokumentacji, rachunkowości oraz w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej. Aktualnie obowiązuje Polska Klasyfikacja Działalności 2007 (PKD 2007). Reguluje ją rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).
Warto zadać ogólne pytanie, czy przywołanemu wcześniej postanowieniu umowy sp. z o.o. można nadać „kosmiczną treść”? Można. W ramach PKD 2007 odnajdujemy „kody”, które bezpośrednio odnoszą się do działalności pozostającej w spektrum aktywności podmiotów polskiego sektora kosmicznego (por. Prawo i Kosmos_PKD).
Należy podkreślić, że zawarte w powyższym zestawieniu kody PKD 2007 nie sią jedynymi „pozycjami”, którymi może posłużyć się podmiot polskiego sektora kosmicznego. Warto mieć jednak świadomość tego, że „kosmiczne PKD” istnieją, a polski ustawodawca już w 2007 r. sklasyfikował np. prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie kosmicznego transportu pasażerów (51.22.Z).
Mariusz T. Kłoda
Wpis ten nie stanowi opinii lub porady prawnej w rozumieniu obowiązującego prawa. Ma on wyłącznie informacyjny charakter. Autor wpisu nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji, podejmowanych na jego podstawie.