Śmiało kroczyć tam, gdzie nie dotarło jeszcze żadne prawo!
Stowarzyszenie Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego (Polish Space Professionals Association – PSPA) podjęło się zadania oceny realizacji wskaźników Polskiej Strategii Kosmicznej z 2017 r. (por. Polska Strategia Kosmiczna). Owocem podjętych działań jest raport pt. „Ocena realizacji wskaźników Polskiej Strategii Kosmicznej”, który powstał pod redakcją dwóch członków PSPA – Tomasza Nogi oraz Mariusz T. Kłody.
Wnioski końcowe raportu skłaniają do przemyśleń. „Na podstawie przeprowadzonej analizy można stwierdzić, że na 13 wskaźników przewidzianych w PSK do realizacji do roku 2020 zrealizowano 4 wskaźniki. Częściowo zrealizowano 1 wskaźnik, a 8 wskaźników nie zrealizowano. Jeden z 4 wskaźników, które udało się zrealizować – „Rozwinięty program staży i praktyk w firmach kosmicznych” – został zrealizowany jeszcze przed przyjęciem PSK. Z przedstawionych danych można wyciągnąć wniosek, że Polska Strategia Kosmiczna jest strategią realizowaną nieterminowo lub realizowaną wybiórczo. Pandemia COVID-19 mogła przyczynić się do opóźnień w niektórych działaniach, ale na podstawie przeprowadzonych analiz nie można stwierdzić, że jest to główna przyczyna niepowodzenia. Przykładowo, wysokość składki opcjonalnej do Europejskiej Agencji Kosmicznej na lata 2020-2022, o wysokości znacząco poniżej wysokości przewidzianej w PSK, została ustalona przed rozpoczęciem się pandemii” (Ocena realizacji wskaźników Polskiej Strategii Kosmicznej, red. T. Noga, M.T. Kłoda, s. 18).
Raport można pobrać na stronie internetowej PSPA.
Mariusz T. Kłoda
Wpis ten nie stanowi opinii lub porady prawnej w rozumieniu obowiązującego prawa. Ma on wyłącznie informacyjny charakter. Autor wpisu nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji, podejmowanych na jego podstawie.