Śmiało kroczyć tam, gdzie nie dotarło jeszcze żadne prawo!
W ujęciu polskiego prawa cywilnego, rzeczy (przedmioty materialne) dzielą się na rzeczy ruchome i nieruchome (nieruchomości).Warto zatem zadać pytanie, czy np. statki (pojazdy) kosmiczne lub satelity (m.in. cubesaty) mogą zostać uznane za rzeczy ruchome. Kwestia ta nabiera aktualności wobec rozwoju polskiego sektora kosmicznego.
Statki (pojazdy) kosmiczne, satelity etc. są rzeczami ruchomymi w rozumieniu polskiego prawa cywilnego (podobnie, jak statki powietrzne). Podlegają zatem reżimowi prawnemu, który dotyczy rzeczy.
Nie ma natomiast pewności, czy za rzecz ruchomą można uznać np. satelitę meteorologicznego, z którym bezpowrotnie utracono kontakt (z Ziemi lub z kosmosu) i nie pozostaje już pod szeroko rozumianą kontrolą człowieka. Nierzadko bowiem za przesłankę wyróżniającą rzeczy uznaje się „podległość człowiekowi” (por. W. J. Katner [w:] Prawo cywilne – część ogólna, t. 1, System Prawa Prywatnego (red. M. Safjan), Warszawa 2012, s. 1331 – 1334).
PS Kosmiczne facecje (zob. poniżej).
PPS „Sprawa nabiera aktualności wobec zamiaru korzystania z lotów pasażerskich w przestrzeń kosmiczną. Na razie jest to pojedyncza ciekawostka, dostępna dla skrajnie zamożnych snobów, ale stworzyła ona natychmiast problemy, także dla stosunków w sferze prawa cywilnego”. Tak W. J. Katner [w:] Prawo cywilne – część ogólna. t. 1, System Prawa Prywatnego (red. M. Safjan), Warszawa 2012, s. 1334.
Mariusz T. Kłoda
Wpis ten nie stanowi opinii lub porady prawnej w rozumieniu obowiązującego prawa. Ma on wyłącznie informacyjny charakter. Autor wpisu nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji, podejmowanych na jego podstawie.