Śmiało kroczyć tam, gdzie nie dotarło jeszcze żadne prawo!
Już dziś warto przypomnieć, że 27 czerwca 2018 roku przypadnie czterdziesta rocznica lotu w kosmos gen. Mirosława Hermaszewskiego, pierwszego Polaka w przestrzeni kosmicznej (astronautą rezerwowym był płk. Zenon Jankowski). Lot gen. Mirosława Hermaszewskiego odbył się w ramach radzieckiego programu kosmicznego Interkosmos.
Polska była czwartym państwem (po ZSRR, USA, Czechosłowacji), którego obywatel znalazł się powyżej linii Kármána (zob. listę pierwszych kosmonautów według obywatelstwa). Gdyby nie przypadająca w 1978 roku dziesiąta rocznica interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, Polska zapewne znalazłaby się „na podium” w tym zestawieniu.
Poniżej uchwała Sejmu PRL z dnia 21 lipca 1978 roku (M. P. 1978 Nr 26, poz. 90) podjęta z okazji lotu pierwszego Polaka w kosmos oraz postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 czerwca 2003 roku o nadaniu orderów (M. P. 2003 Nr 49, poz. 750), na mocy którego gen. Mirosław Hermaszewski został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju badań kosmicznych i za zaangażowaną działalność społeczną.
Warto też przeczytać:
Hermaszewski M., Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty, Kraków 2017;
Kortko D. , Pietraszewski M., Cena nieważkości. Kulisy lotu Polaka w kosmos, Warszawa 2018;
Szulc P., Mirosław Hermaszewski – kosmiczna ikona propagandy sukcesu, Dzieje Najnowsze 2012, z. 4.
Mariusz T. Kłoda
Wpis ten nie stanowi opinii lub porady prawnej w rozumieniu obowiązującego prawa. Ma on wyłącznie informacyjny charakter. Autor wpisu nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji, podejmowanych na jego podstawie.